1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Alarko Holding, 2023’ün ikinci çeyreğinde 3 milyar TL’nin üzerinde kâr elde etti

Alarko Holding, 2023’ün ikinci çeyreğinde 3 milyar TL’nin üzerinde kâr elde etti

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Alarko Holding, tarım ve gıda sektöründeki yatırımlarının da neticesinde 2023’ün ikinci çeyreğinde, kârını yüzde 38 oranında artırdı. Yeni iş kollarını bünyesine katarak büyüyen Topluluk, dijitalleşme ve sürdürülebilir büyüme vizyonu sayesinde, yılın geri kalanında da bilançosunu etkin şekilde yönetecek. 

Alarko Şirketler Topluluğu, 2023 yılına yaptığı kuvvetli girişin ardından 2. çeyrekte de konsolide kârını istikrarlı şekilde büyütmeyi başardı. İkinci çeyrek konsolide kârı yüzde 38 oranında artış ile 3 milyar TL seviyesini aşan Topluluğun ilk 6 ay konsolide kârı, 5 milyar TL seviyesine ulaştı. Alarko Holding’in icra kabiliyeti, etkin finansal politikaları ve dijitalleşme çalışmaları, bu süreçte finansal sonuçlarını büyüten ana unsurlar oldu. 

69 yılı aşkın süredir turizm, gayrimenkul, taahhüt, girişim sermayesi, enerji, sanayi ve ticaret sektörlerinde faaliyet gösteren Topluluk, tarım ve gıda sanayisi alanındaki yatırımları da bünyesine katarak 2030 vizyonu doğrultusunda iş kollarını çeşitlendirmeyi sürdürdü. Özellikle tarım ve gıda sanayisi alanında sektöre ilişkin kapsamlı araştırmaları ve çalışmaları neticesinde Alarko Holding, modern ve topraksız seracılıkta kısa zamanda önemli bir yol katederek Türkiye’nin en büyük kuruluşlarından biri oldu. 

 

“Tarım sektöründe iştahımızı büyüterek proaktif tavrımızı sürdüreceğiz”

 Topluluğun ilk altı aylık finansal başarısını değerlendiren Alarko Holding CEO’su Ümit Nuri Yıldız, tarım sektöründeki yatırımlarının olumlu çıktılarının ilk 6 ayda görüldüğünü belirtti ve bu alanda iştahlarını büyüterek çalışmalarını sürdüreceklerini vurguladı. 2023’ün ikinci altı ayına ilişkin öngörülerini de paylaşan Yıldız, “Yılın geri kalan kısmında sadece ülkemizde değil uluslarası arenada da merkez bankası politikaları, emtia fiyatları ve enflasyonu yakından takip edeceğiz. Bu risklerin Topluluğumuzun faaliyetleri üzerindeki etkilerini azaltmak adına, çeşitli riskten korunma araçlarını kullanarak proaktif tavrımızı sürdüreceğiz.” ifadelerini kullandı. 

Alarko Şirketler Topluluğu; odağına dijital dönüşüm ve sürdürülebilir büyüme vizyonunu yerleştirerek kârını ve verimliliğini artırırken bilançosunu etkin bir şekilde yönetmeye devam edecek. Topluluk, yalın ve çevik güçlü iş modeli sayesinde, hissedarları için değer üretirken aynı zamanda mali gücünü büyütmeyi de sürdürecek. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
joy
Joy
0
cong_
Cong.
0
loved
Loved
0
surprised
Surprised
0
unliked
Unliked
0
mad
Mad
Alarko Holding, 2023’ün ikinci çeyreğinde 3 milyar TL’nin üzerinde kâr elde etti

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Haber Rehabilitasyon ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Follow Us