1. Haberler
  2. Spor
  3. MXGP Academy ilk kez Türkiye’de

MXGP Academy ilk kez Türkiye’de

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Motokros branşında dünya şampiyonalarına sporcu yetiştiren MXGP Akademi, dünyanın en önemli yarışları arasında gösterilen MXGP TÜRKİYE öncesinde Türkiye’de yapıldı.

Dünya Motokros Şampiyonası ile birlikte 2023 yılında 7 farklı ülkede organize edilen MXGP Akademi’nin son kampı Türkiye Motosiklet Federasyonu tarafından Afyonkarahisar’da düzenlendi. 

MXGP Akademi’ye 65 ve 85 cc yarışçıları Mert Akkafa, Emin Hıd, Uluç Taşöz, Aslan Osmanpaşaoğlu, Enes Yıldız, Emir Abay, Çağatay Çoklar, Hasan Hüseyin Baş, Çağan Kumbul, Yağız Kaya, Poyraz Bor, Efe Okur, Berat Şenkalaycı, Kerem Yılmaz ve Ali Akkafa katıldı.

MXGP Akademi’de Türkiye Şampiyonalarına katılan başarılı genç motokros sürücülerine, sürüş becerilerini geliştirme ve FIM Dünya Motokros Şampiyonası’nda profesyonel olarak başarılı olmak için nelere ihtiyaç duyulduğunu öğrenme şansı veriliyor.

 

MXGP AKADEMİ İLE DÜNYA KLASMANINA YENİ SPORCULAR YETİŞİYOR

Genç yarışçılar, cuma ve cumartesi günleri MXGP Akademi baş eğitmenleri Jan Postema, Martin van Genderen ve Barry Forschelen’den eğitim aldı. Sporcular eğitmenlerin gözetiminde sürüş becerileri bilgilerini arttırarak, dünyanın en iyi pisti seçilen Afyon Motor Sporları Merkezi’nde pratik yapma imkânı da buldu.

MXGP Akademi’nin ikinci gününde sporcular Gebben Van Venroy Yamaha ve Red Bull GASGAS fabrika yarış takımı çadırlarını gezip, hem sporcularla tanışma hem de takımlar hakkında bilgi alma şansına sahip oldu. MXGP takımlarına lastik desteği veren üreticilerdenPirelli’nin standında da lastikler hakkında bilgi verildi. 

Sadece sporculara değil, sporcu ailelerinin de katıldığı MXGP Akademisinde sporcuların ailelerine yönelik bayrak, güvenlik düzenlemeleri ve sürücü eğitimleri ile ilgili bilgilerin yer aldığı ayrıntılı bir brifing verildi. Sporcuların gelişimlerinde en önemli role sahip ailelerin yapması gerekenlerle ilgili görüş alışverişinde bulunuldu. Akıllarındaki sorular MXGP Akademi eğitmenleri tarafından cevaplandı.

 

MXGP ACADEMY 7 PİLOT ÜLKEDE YAPILIYOR

2023 MXGP takviminde 7 ülke motokros sporcusu yetiştirme konusunda pilot ülke seçildi. Portekiz, İspanya, Letonya, Almanya, Çekya, Finlandiya ve Türkiye’de yapılan kamplarla, bu alanda yeteneklerin öne çıkması için yoğun eğitimler yapılıyor. Türkiye’de ilk kez yapılan MXGP Akademi’yle gelecek yıllarda motor sporlarının temeli olarak kabul edilen motokrosta dünya klasmanında yarışçıların daha donanımlı olması amaçlanıyor.

MX2 TÜRKİYE yarışında böylece Liam Everts kazanırken, Kevin Horgmo ikinci, Jago Geerts ise üçüncü oldu. Liderliğini sürdüren Andrea Adamo 6’ncı sırada bitirmiş oldu.

MX2 Dünya Gençler Motokros Şampiyonluğu’nda KTM’den İtalyan Andrea Adamo 732 puana yükselerek liderliğini korudu. KTM’den Belçikalı Liam Everts 684 puanla ikinciliği, Yamaha’dan Belçikalı Jago Geerts ise 650 puanla üçüncü sırada yer aldı.

Markalar sıralamasında Yamaha 866 puanla lider, KTM 835 puanla ikinci, Husqvarna ise 795 puanla üçüncü sırada.

Dereceye girenlere ödüllerini Afyonkarahisar Valisi Kübra Güran Yiğitbaşı, Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, Afyonkarahisar Milletvekilleri İbrahim Yurdunuseven, Hasan Arslan ve Hakan Şeref Olgun, Kayseri Milletvekili Cahit Murat Cıngı, TÜRKSAT Genel Müdürü Hasan Hüseyin Ertok verdi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
joy
Joy
0
cong_
Cong.
0
loved
Loved
0
surprised
Surprised
0
unliked
Unliked
0
mad
Mad
MXGP Academy ilk kez Türkiye’de

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Haber Rehabilitasyon ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Follow Us