1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. TSKB Sürdürülebilirlik Alanındaki Derecelendirme Notu ile Global Bankalar Arasında İlk 10’da 

TSKB Sürdürülebilirlik Alanındaki Derecelendirme Notu ile Global Bankalar Arasında İlk 10’da 

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

TSKB Sürdürülebilirlik Alanındaki Derecelendirme Notu ile Global Bankalar Arasında İlk 10’da 

Kurumların çevresel, sosyal ve yönetişim (ÇSY) alanında risk seviyesini ve yönetim performansını ölçen Sustainalytics’in değerlendirmesine göre, TSKB (Türkiye Sınai Kalkınma Bankası) 2023 yılında da Türkiye’nin en iyi kurumu oldu. Dünyadaki kalkınma bankaları arasında 9. sıraya yükselen TSKB, global bankacılık sektöründe ilk 10 banka arasında yer aldı.  

Nitelikli sürdürülebilir kalkınma vizyonuyla ülkemizin düşük karbonlu ekonomiye geçişine etkin destek sağlayan TSKB’nin sürdürülebilirlik alanında kaydettiği başarı, Sustainalytics tarafından bir kez daha tescillendi. ÇSY risk notunu bir önceki yıla göre daha da iyileştiren Banka, 6,9 seviyesindeki risk notuyla ‘ihmal edilebilir risk’ olarak tanımlanan kategorideki yerini koruyarak dünyadaki kalkınma bankaları arasında 9. sıraya yükselirken global bankacılık sektöründe ilk 10 banka arasında yer aldı. TSKB, 15 binden fazla kurumun yer aldığı küresel sıralamada ise 40. sıraya yerleşti. 

Bankanın 2023 yılı notuna ilişkin değerlendirmede bulunan TSKB Genel Müdürü Murat Bilgiç “Bankamızın ÇSY risk notuyla dünya liginde ilk 10’a yerleşme başarısı uzun yıllara dayanan sürdürülebilirlik odaklı iş modelimizin, bu eksende ulusal ve uluslararası tüm paydaşlarımızla kurduğumuz etkin iş birliklerinin önemli bir çıktısı. ÇSY alanındaki yüksek performansımız, ülkemizin orta ve uzun vadeli kalkınma hedefleri doğrultusunda Türkiye özel sektörünün çevresel, sosyal ve yönetişim kriterli yatırımlarına yönelik sürdürülebilirlik temalı özellikli fonlar çekmemize doğrudan katkı sağlıyor. Sürdürülebilir yatırımları finanse etmek üzere uluslararası tahvil piyasalarında gerçekleştirdiğimiz ihraçlar da yatırımcılardan yoğun talep alıyor. Bu yıl Eylül ayında gerçekleştirdiğimiz 4. sürdürülebilir tahvil ihracımızın ÇSY odaklı yeni yatırımcıların da ilgisi ile yaklaşık 2,5 kat talep görmesi bunun en büyük göstergesi. Bugün kaynaklarımızın yüzde 85’inden fazlası ve kredi portföyümüzün tamamına yakınıyla net sıfır yol haritamızdaki bilim temelli hedeflerimize doğrudan etki ediyoruz. Yatırım bankacılığı hizmetlerimizle, Türkiye sermaye piyasalarında ülkemizin net sıfır hedeflerini gözeten enstrümanların çeşitlenmesi ve derinleşmesi için sorumluluk alıyoruz. Finansal hizmetlerimizin yanı sıra danışmanlık alanında da ülkemizin sürdürülebilir kalkınma ekosisteminde öncü çalışmalara imza atıyoruz. ÇSY risk ve yönetim notumuzla sektörümüzde örnek alınmaktan ve biriktirdiğimiz deneyimle tüm paydaşlarımızla daha ileriyi hedeflemekten büyük bir mutluluk duyuyoruz” diye konuştu.

Yatırımlarda ÇSY performansının rolü güçleniyor 

ÇSY performansının değerlendirmesinde global ölçekte önemli bir referans olarak kabul edilen Sustainalytics analizi, bir şirketin bulunduğu sektöre özgü önemli ÇSY risklerine maruz kalma derecesi ve bu riskleri yönetme becerisini ölçüyor. Bu riskleri, ihmal edilebilir, düşük, orta, yüksek ve çok yüksek olarak kategorize eden Sustainalytics’in göz önünde bulundurduğu kriterler her geçen yıl daha kapsamlı alt maddelerle geliştiriliyor.  

Tüm dünyada sürdürülebilirlik odaklı dönüşüm hız kazanırken ÇSY derecelendirmesi hizmeti veren kurumların ve bu notlardan yararlanan kullanıcıların sayısı artmaya devam ediyor. Şirketlerin ÇSY performansının yatırım kararlarındaki rolü de gün geçtikçe güçleniyor. Özellikle sürdürülebilirlik, etki ve pozitif tarama odaklı yatırımcıların daha fazla başvurduğu bu notlar, kurumun iş modeli, finansal gücü, faaliyet gösterdiği coğrafya ve tarihsel geçmişinin de analiz edildiği kapsamlı bir incelemeye dayanıyor. 

ÇSY risk notuyla Türk bankacılık sektöründe uzun yıllardır pozitif ayrışan TSKB, Sustainalytics’in uluslararası iyi uygulama örneklerini dikkate alarak her yıl çıtasını daha da yükseltiyor. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
joy
Joy
0
cong_
Cong.
0
loved
Loved
0
surprised
Surprised
0
unliked
Unliked
0
mad
Mad
TSKB Sürdürülebilirlik Alanındaki Derecelendirme Notu ile Global Bankalar Arasında İlk 10’da 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Haber Rehabilitasyon ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Follow Us